Site icon beardrust 2.0

Jaki wosk do wąsów?

img_2616

Trwa jeszcze Wąsopad (Movember), tak więc artykuł jak najbardziej aktualny. Chciałbym dziś poruszyć temat wosków do wąsów. Trochę mi się ich nazbierało, a każdy z nich jest inny co skłoniło mnie do pewnych przemyśleń. Jakie woski dostępne są na rynku? Czym dokładnie się od siebie różnią? Czym kierować się przy wyborze wosku? Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania zapraszam do lektury !

 Czym dokładnie jest wosk do wąsów?

Wosk do wąsów, zwany też czasami pomadą do wąsów to produkt, którego zadaniem jest utrzymanie wąsów w ładzie i na swoim miejscu. Woski mają różną konsystencję oraz chwyt. W zależności od tego jakie wąsy mamy lub jaki efekt chcemy uzyskać woski dzielą się na kilka różnych typów, o których opowiem szerzej nieco później. Pomada do wąsów jest często perfumowana. Wosk do wąsów kiedyś składał się z:

Dziś część z tych składników również występuje w produktach do układania wąsów np. wosk pszczeli czy masło shea, ale producenci prześcigają się w recepturach aby ich produkty były jeszcze lepsze i ciekawsze. Używanie wosku do wąsów otwiera nowy i bardzo interesujący rozdział w ogólnie pojętej pielęgnacji włosów na twarzy. Układanie wąsów woskiem może być zabawą, ale też elementem codziennej toalety. Jak wiecie na całym świecie odbywają się konkursy na najciekawsze i najbardziej nietuzinkowe wąsy i brody.

źródło: lonaen.com

Jakie mamy rodzaje wosków do wąsów?

Woski możemy podzielić na te organiczne, wolne od petrochemikaliów (substancje chemiczne uzyskane z ropy naftowej lub gazu ziemnego), barwione, wolne od soi, wegańskie oraz tradycyjne oparte o substancje chemiczne (wazelina, oleje mineralne).

Woski tradycyjne

Zazwyczaj dostępne były w tubach, a ich skład w dużej mierze opierał się na wazelinie i olejach mineralnych. Stosunek wazeliny do wosku pszczelego w takich produktach był 1:1. Woski te były bardziej popularne kiedyś, gdy ludzie nie zdawali sobie jeszcze do końca sprawy z konsekwencji jakie może nieść ze sobą zbyt częste wystawianie skóry i włosów na chemię.
Woski te mogły mieć lekki bądź średni chwyt, a ich konsystencja była raczej delikatna, a to za sprawą wazeliny.
Częstymi przypadkami dłuższego stosowania petrochemicznych wosków było podrażnienie skóry, zatykane porów, trądzik, pokrzywka itd. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wosk “siedzi” pod nosem praktycznie cały dzień.

źródło: thestache.com

Woski nowoczesne

Nowoczesne woski zazwyczaj pakowane są w prostokątne bądź okrągłe metalowe puszki. Mówi się, że woski w takich pojemnikach to dobry znak, i że producent z pewnością użył organicznych składników. Warto jednak czytać etykiety bo zdarzają się wyjątki. Współczesne woski oparte są zazwyczaj na bazie z wosku pszczelego bądź masła shea. Dodatkowo zawierają witaminę E oraz olejki eteryczne takie jak olejek miętowy itp. Woski te prócz układania wąsa mają też o niego dbać stąd producenci dodają do nich różne olejki.
Chwyt takiej pomady na bazie wosku może być mocny lub bardzo mocny. Mocny chwyt pozwala na ułożenie wąsów w praktycznie każdej pozycji i nadanie im praktycznie każdego kształtu.

źródło: images.britcdn.com

Jak używać wosku do wąsów?

Z tego tytułu, że woski mają różną twardość mamy do wyboru kilka opcji jeśli chodzi o aplikację. Woski petrochemiczne z dużą ilością wazeliny są miękkie i można je wyjąc z pojemnika nawet palcem. Woski nowoczesne są zazwyczaj twardsze i tu do wyjęcia ich z puszki możemy użyć paznokci np. kciuka. Wosk należy zeskrobać paznokciem po czy rozgrzać go pocierając palec wskazujący o kciuk. Wosk rozgrzać można też przed wyjęciem ogrzewając puszkę suszarką bądź podgrzewaczem (świeczką). To ile wosku chcemy nabrać zależy od naszych preferencji. Zazwyczaj jest to niewielka ilość mieszcząca się w obręb ie paznokcia. Jeśli wosk jest już odpowiednio rozgrzany i gotowy do pracy zaczynami nakładać go na wąsy od środka aż do końcówek. Po nałożeniu wosku dobrze jest rozczesać wąsy małym grzebieniem przeznaczonym do tego typu czynności. Chodzi o to aby wąs nie wchodził nam na usta. Do stylizacji końcówek można dobrać wosku. Jeśli będziemy powtarzać tę czynność codziennie, wąsy po jakimś czasie zaczną się właśnie tak układać.

Jaki wosk wybrać?

Nieważne jakiej długości masz wąsy. Jeśli chcesz stosować wosk do ich stylizacji zawsze wybieraj te organiczne. Woski organiczne, po pierwsze są lepsze w codziennej pielęgnacji i układaniu wąsów ponieważ mają średni do mocnego chwyt, a co ważniejsze nie zawierają szkodliwych olejów mineralnych i pochodnych ropy naftowej. Zawsze przed wyborem wosku sprawdźcie jego skład i wybierajcie świadomie. Nie chcecie przecież dostać jakiejś wysypki czy innego podrażnienia skóry. Poniżej przedstawiam kilka wosków, których ostatnio używałem:

Wosk do wąsów Mondial Antica Barberia Original Citrus

Pełną recenzję tego wosku znajdziecie klikając w ten link.

Wosk do wąsów Angry Norwegian Beekeeper

Wosk do wąsów Dr K Soap Company Stylin’ Moustache Wax

Wosk do wąsów Senor Barba Strong

Wosk do wąsów Proraso

Przeczytaj też inne recenzje wosków do wąsów.

Jak zmywać wosk?

Wosk można zmywać ciepłą wodą z mydłem, ale z racji tego, że dzisiejsze mydła w dużej mierze to same detergenty, które mogą wysuszać skórę, poleca się stosowanie zmywaczy do wosku i odżywek. Powiem szczerze, że z tymi pierwszymi do tej pory się nie spotkałem, także jeśli ktoś z was wie gdzie takie cudo dostać to piszcie w komentarzach. Słyszałem również, że można nałożyć na wąsy olejek, wmasować go, poczekać aż rozpuści wosk i wtedy wyczesać wąsy i dopiero zmyć mydlaną wodą.

I to chyba tyle na chwilę obecną jeśli chodzi o moje rozważania nad woskami. Dajcie znać jakich wosków używacie, które są godne polecenia, które nie oraz jak je zmywacie. I pamiętajcie, że najlepiej wybrać wosk organiczny, bo oprócz dobrego chwytu jest nieszkodliwy dla włosów i skóry.

Exit mobile version