Dlaczego moja broda jest ruda, a włosy nie?

źródło: huzzars.files.wordpress.com

Red beard, ginger beard – to angielskie określenia dla rudej brody. Rudzi brodacze to w Polsce raczej nieczęsty widok. Szybciej spotkać można kogoś kto ma częściowo rudą brodę lub rude refleksy. Co ciekawe, mężczyźni z rudymi brodami nie zawsze mają rude włosy, no chyba że są rodowitymi Irlandczykami, ale to też chyba żadna reguła. Mój ojciec miał rude włosy i brodę. Odziedziczyłem po nim tylko rudawe refleksy. Jak więc wytłumaczyć fakt, że włosy są ciemnobrązowe, a broda ruda? Z pomocą przychodzi nauka…

Ruda broda vs. nauka

Moja broda jest ruda i kiedyś zastanawiałem się nad tym dlaczego moje włosy są innego koloru niż broda, tym bardziej że mój ojciec był rudy i na głowie i na brodzie. Otóż wyjaśnienie jest proste, przynajmniej z perspektywy naukowców, a konkretnie pani Petry Haak-Bloem z centrum genetyki Erfocentrum.

Człowiek posiada geny, które odpowiadają za kolor włosów, a zwą się niekompletnymi dominującymi genami dziedzicznymi. Mówiąc prościej oznacza to, że nie ma jednego genu dominującego nad resztą, ale wszystkie geny wpływają na siebie. Te same geny mogą działać nieco inaczej u każdego człowieka. To sprawia, że możliwych jest mnóstwo kombinacji w kwestii koloru włosów, brody, brwi itp. Kolor włosów dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale też dziadkach, a nawet dalszych przodkach. Może więc być tak, że jeden z naszych przodków posiadał konkretny kolor włosów czy brody, inny od naszych rodziców, a padło na nas ponieważ, kombinacja genów wyszła taka, a nie inna. Kolor włosów determinuje pigment – melanina, a nasz kod DNA odczytuje nie tylko rodzaj pigmentu, ale także jego ilość. Dla rasy białej kolor zależy od dwóch rodzajów melaniny: eumelaniny (czarny pigment) oraz feomelaniny (pigment czerwony). Komórki ludzi z ciemnymi włosami zawierają tylko pierwszy rodzaj melaniny. Blondyni mają mniej eumelaniny, a rudzi mają prawie tylko feomelaninę.

źródło: yellowscene.com

MC1R? Nie nie, to nie broń w CS…

Ponad dekadę temu, odkryto że jeden gen, a dokładniej MC1R na chromosomie 16, nadaje ludziom rudy kolor włosów. Jego zadaniem jest wytwarzanie białka nazywanego melanokortyną 1. Biało to odgrywa ważną rolę w konwersji feomelaniny na eumelaninę. Kiedy ktoś odziedziczy dwie zmutowane wersje genu MC1R (po jednym od rodzica) to mniejsza ilość feomelaniny zamieniana jest na eumelaninę. Feomelanina akumuluje komórki z pigmentami i dana osoba otrzymuje rude włosy i jasną karnację. Nieoczekiwana ruda broda jest efektem tej samej mutacji. Jeśli mamy tylko jeden zmutowany gen MC1R, rude włosy mogą pojawiać się w innych miejscach na ciele np. na brodzie. I oto cała tajemnica. Być może ten naukowy bełkot nadal nie wyjaśnia Ci w pełni dlaczego masz rudą brodę, a ciemnobrązowe włosy, ale jedno jest pewne – jesteś jedyny w swoim rodzaju (no prawie). Szanuj więc swoją rudość i ciesz się nią !

[socialpoll id=”2473854″]


źródło: motherboard.vice.com

2 thoughts on “Dlaczego moja broda jest ruda, a włosy nie?

  1. Witam. A jak można wyjaśnić sytuację gdy oboje rodziców ma jasne włosy a rodzi im się dziecko z ciemnym kolorem włosów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.