Historia pomady

1406928782201

Pomada to jedna z najbardziej popularnych i zróżnicowanych produktów do stylizacji włosów. Właśnie przeżywa swój renesans. Na rynku dostępna jest masa różnego rodzaju pomad. Są pomady na bazie wosku i te na bazie wody. Są pomady kolorowe i te bezbarwne. Każda z pomad pachnie na swój jedyny i wyjątkowy sposób. Czym tak naprawdę jest pomada i skąd się wzięła? Czemu zawdzięcza swoją popularność?

Warto zacząć od wyjaśnienia samego terminu. Pomada (ang. pomade) to z francuskiego pommade co oznacza pomo czyli jabłko, a z łaciny pomum czyli owoc. Początkowo pomada nie była przeznaczona do włosów, a funkcjonowała jako maść, wytwarzana z jabłek, tłuszczów zwierzęcych czy ziół. Dopiero w XIX wieku zaczęto używać jej jako produktu do stylizacji włosów.

Pomada często kojarzona jest z erą Rock’n Rolla, czyli latami 50-tymi, ale jej historia sięga aż XIX wieku. W tym czasie głównym składnikiem pomady był tłuszcz niedźwiedzi. Dopiero później został zastąpiony woskiem pszczelim oraz wazeliną. Wtedy też pomada była dobrem luksusowym i używana była głównie przez arystokrację.

W latach 50-tych pomadę można było dostrzec na włosach aktorów i piosenkarzy. Grupa rozrywkowa znana jako Rat Pack, składająca się między innymi z takich postaci jak Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr, Peter Lawford czy Joey Bishop, kultywowała klasyczny zaczes włosów. Młodzi i buntowniczy nastolatkowie z lat 60-tych nieco zmodernizowali styl czesania włosów i tak powstały inne rodzaje stylizacji np. pompadour, flat top czy duck tail. Można było je stworzyć jedynie przy pomocy błyszczącej pomady.

c12_0603_03z+the_rat_pack+the_rat_pack(1)

Niektóre z pomad zyskały prawie miano kultowych, a do nich należą Murray’s Superior Pomade, Brylcreem, oraz Royal Crown Hair Dressing. Pomady te były bardzo popularne już w latach 1930-40.

c474cb677a3d06ea0335e1d740312544MU001-2

brylcreem

brylcreem-hair-dressing_pomade-shop1

45014081863106_222c5ddc44_b

W latach 60-tych tacy idole jak np. aktor Rudolph Valentino, Ramón Novarro czy później Cary Grant propagowali czysty i dobrze zaczesany grzebieniem back slick. Fryzura ta była łatwa w stylizacji, elegancka i z połyskiem.

Pomada pomimo tego, że była przeznaczona dla klas wyższych, dziś jest dostępna dla każdego mężczyzny bez względu na status społeczny. Pomady dostępne są dziś w wielu miejscach, poczynając od barbershopów, poprzez sklepy internetowe na marketach kończąc. Dostępne są pomady w różnych kolorach i zapachach. Dzielą się na te z mocnym, średnim i lekkich chwytem. To samo tyczy się połysku. Pomada może być matowa, z lekkim połyskiem, średnim lub dużym. Kiedyś pomady były tylko na bazie wosku. Dziś dostępne są też te na bazie wody także każdy znajdzie coś dla siebie. Główną zaletą pomady jest to, że nie zasycha ona na włosach, ale pozwala na pełną kontrolę i ciągłą stylizację włosów.

Co ciekawe, takie pomady jak Royal Crown czy Murray’s produkowane są do dziś, co świadczy o niesamowitej popularności i ponadczasowości tego typu produktów do stylizacji włosów.

One thought on “Historia pomady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.