Jak golić się brzytwą na żyletki ?

IMG_4670

Brzytwa na żyletki nie jest typową brzytwą, ale bardzo ją przypomina, szczególnie kształtem. Jest  też całkiem wygodna bo nie trzeba jej ostrzyć przed każdym goleniem. Wystarczy wymienić żyletkę i można się golić. Jak to zrobić? Jak często wymieniać żyletkę?

Jako że minęło już trochę czasu od momentu mojego pierwszego golenia się brzytwą i teraz idzie mi to całkiem sprawnie chciałbym powiedzieć parę słów na ten temat.

Brzytwą, o której chcę dziś opowiedzieć jest Shavette od The Blue Beards Revenge i na jej podstawie postaram się opisać proces przygotowania brzytwy do golenia i wymiany ostrza. Wpis ten będzie też swego rodzaju recenzją tej oto brzytwy.

IMG_4656

IMG_5205

Brzytwę otrzymujemy w kartonowym opakowaniu (zewnętrzne). Wewnętrzne opakowanie to swego rodzaju silikonowy/foliowy rękaw, do którego możemy schować brzytwę po użyciu. Ułatwia ono przechowywanie brzytwy i zapobiega przypadkowemu otwarciu się klingi i skaleczeniu.

Wykonanie brzytwy Shavette jest bardzo precyzyjne. Klinga oraz grzbiet wykonane są z wysokogatunkowego metalu, który ładnie błyszczy natomiast okładka z plastiku z charakterystycznym logo firmy – czachą i skrzyżowanymi kośćmi. Sama klinga również posiada logo.

IMG_4661

Całkowita długość brzytwy po rozłożeniu to ok 23 cm, natomiast złożona brzytwa ma długość ok 15 cm. Okładka jest w kolorze granatowym/niebieskim i zdobiona złotymi nitami (jeśli można to tak nazwać). Brzytwa dobrze leży w dłoni, łatwo się otwiera i zamyka. Jest lekka i poręczna.

Do brzytwy dokupić można żyletki tej samej firmy. Jeśli się nie mylę jest ich 10 w opakowaniu. Wyciągamy je naciskając lekko na logo czachy i przesuwamy palcem w prawo lub lewo w zależności z której strony znajduje się otwór przez który się wysuwają. Każda żyletka zapakowana jest w papierową kopertkę.

IMG_5218

IMG_4662

Żyletkę wyciągamy z opakowania po czym nie wyjmując jej z papierka łamiemy ją na pół, jako że do brzytwy mieści się jedynie połowa żyletki.

IMG_5208

Gdy mamy już połówkę żyletki musimy rozłożyć brzytwę. Otwieramy brzytwę wyciągając klingę z okładki. Następnie pociągamy za specjalną osłonkę i odginamy ją.

IMG_5210

Następnie rozwieramy ramiona klingi aby umieścić w nich żyletkę. Służy do tego lekkie zagłębienie na szczycie klingi. Wystarczy podważyć je paznokciem i ramiona się otwierają.

IMG_5211

Po umieszczeniu połówki żyletki pod dwoma bolcami, zamykamy ramiona klingi, a potem osłonkę. Tak przygotowaną brzytwą możemy się już golić.

IMG_4670

Przy goleniu się brzytwą należy zwrócić uwagę na kąt przyłożenia jej do powierzchni skóry. Powinien on wynosić mniej więcej 30 stopni. Może być to trudne w początkowej fazie golenia. Po czasie jednak nabiera się wprawy. Z początku może być wam trudno ująć brzytwę w dłoni. Może ona zasłaniać wam widok miejsca, które chcecie ogolić lub totalnie nie leżeć w dłoni. Bardzo przydatny jest podgięty koniec metalowej części. Golić można się z włosem lub pod włos oraz z lewej do prawej lub odwrotnie. Golenie się z włosem jest dobrą opcją na początek. Golenie się pod włos jest nieco trudniejszą sztuką jeśli nie potrafimy jeszcze przyłożyć odpowiednio ostrza do skóry. Możemy wtedy poważnie się skaleczyć, a tego oczywiście nie chcemy. Co więcej, trzeba pamiętać aby skóra, którą akurat golimy była w miarę możliwości naciągnięta. To w dużej mierze ułatwi nam golenie. Oczywiście najpierw najlepiej wziąć kąpiel aby skóra lekko się zmiękczyła. Można też użyć do tego ręcznika zamoczonego w gorącej wodzie i położyć go na twarz. Gorące powietrze otwiera pory skóry co sprawia, że włosy są bardziej miękkie i podatne na golenie. Później należy rozrobić pianę w tygielku lub misce i nałożyć ją na skórę przy użyciu pędzla (namoczonego wcześniej w gorącej wodzie aby włosie dzika zmiękło).

IMG_4676

Jak często wymieniać żyletki? Tu opinie są podzielone. Są tacy, który wyrzucają żyletkę po 2-3 użyciach, ale są też inni, którzy golą się nią do oporu. Jeśli poczują, że się stępiła dopiero wtedy wymieniają na nową. Podobno żyletki różnych firm mają różną żywotność i różnie zużywają się podczas golenia. To jak często będziecie wymieniać żyletki zależy już od was. Nie ma na to konkretnej recepty.

Co jeszcze ważne jest podczas golenia się brzytwą? Na pewno higiena. Jako że na żyletce pozostają nasze włosy, skóra oraz często gęsto krew, należy żyletkę obmyć pod ciepłą wodą po każdym goleniu. Oczywiście nie dopuszczamy opcji aby ktoś inny golił się nasza brzytwą z wiadomych względów, no chyba że dobrze ją wymyjemy i wymienimy żyletkę na nową.

Podczas golenia się brzytwę na wymienne ostrza odpada nam cały rytuał ostrzenia brzytwy. Na pewno jest to szybsza opcja, ale ostrzenie brzytwy na specjalnym pasie nadaje tej czynności prawdziwie męskiego klimatu.

To co pozostanie na brzytwie podczas golenia czyli piana, włosy i naskórek możemy wytrzeć w ręcznik lub kawałek papieru toaletowego lub ręcznika papierowego jeśli nie chcemy od razu prać całego ręcznika.

Wracając na chwilę do samej brzytwy Shavette. Możecie kupić ją już za niecałe 50 zł. Jak na brzytwę tego rodzaju jest to bardzo przystępna cena.

Podsumowując, Shavette od The Blue Beards Revenge jest całkiem niezłą brzytwą na żyletki. Może dobrze posłużyć osobom początkującym oraz weteranom golenia się. Jest lekka, intuicyjna, dobrze wykonana, poręczna i wytrzymała. Z pomocą dobrze wyćwiczonej ręki ogoli najbardziej problematyczne miejsca naszej twarzy. Wymiana żyletek nie stanowi problemu dzięki odginanym ramionom klingi i osłonce. Korzystam z tej brzytwy już pewien czas i jestem z niej zadowolony. Polecam ją każdemu kto chciałby sprawdzić się w goleniu zarostu tą techniką, zanim przejdzie na prawdziwą brzytwę z całościową klingą. Golenie się brzytwą może dać dużo radości i zapewnić dreszczyk emocji. Co więcej, zarost nie odrasta tak szybko po goleniu się brzytwą niż przykładowo normalną maszynką elektryczną na sucho. Skóra może być natomiast bardziej podrażniona, ale przy użyciu odpowiednich kosmetyków da się zniwelować pieczenie czy ewentualne zacięcia. O tym w osobnym wpisie.

Dobra brzytwa za rozsądną cenę. Polecam !

IMG_5219

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.