Poniższy wpis rozpoczyna serię artykułów, w których będę przyglądał się i analizował konkretne substancje, ekstrakty, składniki itp. które spotykamy w kosmetykach codziennego użytku: mydłach, szamponach, olejkach, balsamach itd. W tym wpisie skupimy się na czymś co każdy z nas (facetów) lubi najbardziej – chmiel.
Powiedzmy sobie szczerze, kto z nas nie lubi wypić sobie zimnego piwka od czasu do czasu dla relaksu po ciężkim dniu pracy lub podczas imprezy ze znajomymi czy rodziną? Każdy lubi. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad obecnością chmielu w kosmetykach? Ja się zastanawiałem i dlatego postanowiłem (na trzeźwo) przybliżyć wam ten ciekawy składnik, który występuje np. w szamponach do włosów.
Czym jest chmiel?
Chmiel to roślina z rodzaju pnących, z rodziny konopiowatych, która występuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce uprawiany jest chmiel zwyczajny. Chmiel jest przyprawą, którą wykorzystuje się jak wiadomo do produkcji piwa i likierów, ale pojawia się też w lekach i kosmetykach. Dziko lubi rosnąć przy płotach czy rzekach. Chmiel ma postać charakterystycznych szyszek.
Chmiel w kosmetyce
Chmiel ma bardzo dużo zastosowań w życiu człowieka np. działa uspokajająco, pomaga na bezsenność, ułatwia trawienie, pomaga w chorobach układu moczowego, a nawet z walce z rakiem. Dziś jednak skupimy się na jego działaniu w kosmetyce, a konkretnie w szamponach do włosów.
Jak dobrze wiecie włosy to nasza wizytówka. Robimy wszystko (szczególnie kobiety) aby były piękne, zdrowe, zadbane i lśniące. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do pogorszenia się stanu i kondycji naszych włosów. Warto wtedy zastosować skuteczny środek, który posiada bogate działanie na strukturę włosa oraz skórę głowy – chmiel.
Poniżej właściwości chmielu w odniesieniu do pielęgnacji włosów:
- wzmocnia włosy na całej ich długości
- przeciwdziała wypadaniu oraz łamaniu się włosów
- świetnie wpływa na łagodzenie stanów zapalnych
- przeciwdziała powstawaniu łupieżu, łojotoku, grzybicy
- nadaje włosom blasku
- sprawia, że włosy są gęste
- dobrze nawilża
- właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
Chmiel w szamponach QOD Barber Shop
W Internecie popularne są przepisy na płukanki przeciw wypadaniu włosów i łupieżowi, które robi się z odwaru chmielu i kilku innych roślin takich jak łopian, skrzyp, rumianek itp. Jest to domowy sposób na polepszenie kondycji włosów, którego jednak nie sprawdzałem. Mam natomiast inny, sprawdzony sposób na walkę z łupieżem, łamliwością czy wypadaniem włosów – szampony piwne brazylijskiej marki QOD Barber Shop.
Jakiś czas temu, na blogu pojawiła się recenzja dwóch szamponów piwnych – Stout i Weiss. Oba szampony przeznaczone są nie tylko do włosów, ale i do brody (tu maluje się uśmiech na twarzach brodaczy). Nie jest przypadkiem, że ich nazwy to nazwy rodzajów piw, bowiem w obu produktach, jedną z głównych substancji czynnych jest właśnie ekstrakt z chmielu. Ten oto ekstrakt, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne, a co więcej przeciwdziała też wypadaniu włosów i łupieżowi. Razem z wysokim stężeniem ekstraktów z pszenicy i jęczmienia szampony te to odżywczy zastrzyk dla naszych włosów. Po myciu zarówno włosy jak i broda są miękkie, przyjemne w dotyku, znacznie łatwiej się je rozczesuje, nie są suche i łamliwe, a odpowiednio nawilżone. Dodam jeszcze, że swego czasu borykałem się z łupieżem, który wracał od czasu do czasu. Od kiedy stosuję szampon Weiss, problem zniknął tak szybko jak piwo z kufla podczas konkursu picia na czas. Pytacie mnie również w komentarzach pod filmami na YouTube, czym myję włosy, że mają taką objętość. Odpowiadam, że szamponem Weiss.
Podsumowanie
Chmiel, który spożywacie w piwie (z umiarem rzecz jasna) ma pozytywny wpływ na wasze zdrowie, co już nie raz udowodnili naukowcy. Warto podzielić się jego dobroczynnymi właściwościami nie tylko z waszymi kubkami smakowymi, ale także z włosami. Jeśli macie problem z łupieżem lub jakikolwiek inny wymieniony wcześniej w artykule sięgnijcie po chmiel. Możecie domowym sposobem zrobić sobie płukankę, a jeśli nie chcecie się w to bawić to sięgnijcie po profesjonalne szampony piwne QOD, które prócz ekstraktu z chmielu noszą ze sobą delikatną piwną nutę, co dodatkowo was zrelaksuje.
Oba szampony przetestowałem na swoich włosach, brodzie i skórze. Z czystym sumieniem polecam je jako zwykły użytkownik oraz jako ambasador marki QOD Barber Shop w Polsce.
Co więcej, szampony możesz nabyć w sklepie QOD Barber Shop Polska, a z kodem beardrustqod otrzymasz zniżkę 20% na cały asortyment.