Co dwie brody, to nie jedna – Kompendium wiedzy o zaroście – recenzja książki

IMG_4375

Jeśli jesteście żądni wiedzy o męskim zaroście nie ma lepszej pozycji na polskim rynku. Mimo, że książka do grubych nie należy jest wypełniona po brzegi informacjami o brodzie i to nie tylko męskiej !

To co trzymam w dłoni to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto choć trochę interesuje się męskim zarostem. Książka o wdzięcznym tytule Co dwie brody, to nie jedna. Kompendium wiedzy o zaroście to twór Aleksandry Woldańska-Płocińskiej. Zawiera nie tylko tekst, ale również i przepiękne ilustracje. Mimo, że książka ma tylko 69 stron i można ja przeczytać w ciągu jednego wieczora to jednak często do niej wracam.

Na początku możemy poznać historię zarostu. Pewnie nie każdy zastanawiał się skąd broda wzięła się u mężczyzn, jakie było jej znaczenie kulturowe i co symbolizowała. Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się w tym właśnie rozdziale.

IMG_4641

Idąc dalej napotkamy bardzo precyzyjnie i zręcznie wykonaną klasyfikację zarostów męskich wliczając w to brodę, wąsy, baki itp. Ta ilustracja zatrzymała mnie na dłuższą chwilę, jako że chciałem przyjrzeć się każdemu obrazkowi i przeczytać każdy podpis. Kilka kartek dalej każdy z rodzajów zarostu jest opisany szczegółowo, a wręcz bardzo szczegółowo. Możemy dowiedzieć się przykładowo, że zarost imperialny nawiązuje do Napoleona III, a bokobrody noszone przez Elvisa zwą się inaczej baranimi kotletami.

Książka oprócz tego, że zawiera ogromną ilość informacji o zaroście, również bawi. Nie raz uśmiechałem się do siebie czytając np. fragmenty o brodatych kobietach występujących w cyrku.

IMG_4643

Co więcej, książka ta opisuje też szeroko rozumiane golarstwo, opowiadając historię pierwszych barbershopów. Autorka przygląda się również budowie brzytwy i szczegółowo opisuje jej elementy.

W rozdziale Kobiety z brodą dowiemy się więcej na temat sławnych brodatych kobiet oraz tego jak sobie z brodą radziły. Krótko mówiąc nie jedno was tu zaskoczy. Ciekawą rzeczą występującą w książce, są strony pomiędzy rozdziałami, które zawierają różnego rodzaju cytaty lub krótkie fragmenty wypowiedzi różnych znanych ludzi.

IMG_4640

Oczywiście w książce nie zabrakło wyjaśnienia dlaczego zarost jest oznaką męskości i mądrości. Autorka poświęca również miejsce na wyjaśnienie symboliki zarostu odnosząc się do sztuki i kultury ubiegłych lat. Co więcej, znajduje się tu również wątek religijny, od którego nie da się uciec.

IMG_4642

Co dwie brody, to nie jedna jest dostępna w twardej oprawie ze stronami drukowanymi na papierze kredowym. Przyjemna czcionka sprawia, że łatwo i przyjemnie się ją czyta, a ilustracje są minimalistyczne lecz jednocześnie bogate w treść i momentami zabawne. Książka lekka i przyjemna, zawierająca dużo informacji, sporo ciekawostek i twarde fakty historyczne. Obowiązkowa pozycja dla każdego, a dla brodaczy przede wszystkim. Gorąco polecam lekturę. Szkoda, że na polskim rynku nie ma więcej tego typu pozycji (no chyba, że nie umiem szukać). Książka również, nie jest droga bo kosztuje tylko 24,90 zł.

2 thoughts on “Co dwie brody, to nie jedna – Kompendium wiedzy o zaroście – recenzja książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: