Nożyczki, maszynki i trymery nie bez kozery !

IMG_4272

Oczywistym jest, że maszynką najlepiej ogolisz się na gładko, ale jeśli zapuszczasz brodę nie wyrzucaj swojej maszynki czy trymera bo bardzo Ci się przyda ! Sprawdź jak przycinać brodę podczas jej zapuszczania, jakkolwiek dziwnie może to brzmieć.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, która może wydać Ci się dziwna podczas zapuszczania brody jest jej podcinanie. Ktoś zapyta dlaczego ma golić brodę skoro chce ją zapuścić? Już tłumaczę dlaczego. Chodzi tu o podgalanie brody, a nie golenie jej na gładko. Jest to bardzo ważne z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest kwestia kształtu brody. Jak już pisałem wcześniej nie wszyscy mężczyźni mają taki sam zarost. Niektórzy mają gęstszy, niektórzy rzadszy, a jeszcze inni mogą mieć patchy beard czyli tzw. brodę w łatki gdzie zarost jest bardzo nieregularny. Odpowiednie podcinanie brody sprawi, że nadasz jej kształt i z czasem zwiększysz jej objętość. Broda bowiem rośnie w każdym kierunku i jeśli nie chcesz wyglądać jak kloszard czy inny Gandalf powinieneś brodę shape’ować (nadawać jej kształt).

Podcinać brodę można np. małymi nożyczkami. Nożyczki mogą służyć do pozbycia się dłuższych i wystających (poza pożądany obręb i kształt brody) włosków. Aby uniknąć sytuacji gdzie mamy przerzedzoną brodę należy tak ją podcinać aby zachować pewien kształt. Mówi się również, że brodę powinno się golić od jabłka Adama w dół. Czyli nie pozostawiać włosów na reszcie szyi bo wygląda to nieestetycznie. Kształtów brody i stylów jej noszenia jest wiele, ale na to poświęcę osobny post. Powiedzmy, że mówimy o typie brody full beard, gdzie zarost pokrywa górną wargę (wąsy), łączy się po bokach z brodą i sięga aż do uszu. Co więcej, powinniśmy również golić policzki ponieważ gdy zarost wchodzi za wysoko też nie wygląda to zbyt dobrze. Do golenia się i podcinania brody oprócz nożyczek mogą służyć maszynki i trymery.

Maszynki z tarczami i ruchomą głowicą mogą służyć do golenia się na gładko, ale jeśli umiejętnie nimi pokierujemy to można również zaznaczyć linię zarostu na policzkach. Najlepiej obrać sobie linię zarostu na policzkach i konsekwentnie golić tą część, której chcemy się pozbyć. Ja przyjąłem linię od środka ucha do miejsca, gdzie wąsy schodzą się z resztą brody. Zamówiłem dziś brzytwę, aby bardziej precyzyjnie golić to miejsce (wrażeniami z jej użytkowania na pewno podzielę się w osobnym poście).

Innym typem maszynki jest trymer, który służy głównie do podcinania brody równo na całej powierzchni naszego zarostu. Jest to bardzo fajne urządzenie ponieważ posiada regulację długości. Za pomocą pokrętła możemy ustalić jaką długość (w mm) ma mieć nasza broda.

IMG_4273

Niestety maksymalny zasięg tego urządzenia (zazwyczaj) to 10 mm długości. Gdy ktoś, tak jak ja przykładowo ma już dłuższa brodę maszynka ta nie sprawdzi się już tak dobrze. Jedyną opcją jest wtedy zdjąć nasadkę i wyrównać brodę bezpośrednio ostrzami, po wcześniejszym i dokładnym rozczesaniu tak abyśmy widzieli gdzie broda jest dłuższa, a gdzie nie wymaga pracy maszynki. Mówi się też, że najlepiej stanąć na jasnym tle tak aby odstające włoski były dobrze widoczne w odbiciu lustra.

Innym powodem, dla którego należy podcinać brodę jest fakt, że podcinana broda urośnie gęstsza i mocniejsza. Taka sama sytuacja jest z włosami. Chodzimy do fryzjera po to żeby je skrócić aby lepiej się układały i były mocniejsze.

Kolejnym powodem może być wzgląd estetyczny. Zbyt długa i niezadbana broda wygląda nieciekawie i zamiast dodawać nam męstwa i elegancji doda nam wieku i sprawi, że powiedzą o nas niechluj. Oczywiście dbając o nasz zarost nie wystarczy go tylko wyczesywać i podgalać. Trzeba go również myć i pielęgnować dostępnymi na rynku olejkami i balsamami. Informacje o tym znajdziecie w innych częściach poradnika.

4 thoughts on “Nożyczki, maszynki i trymery nie bez kozery !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.