Nie ma się czego bać. To tylko broda !

źródło: blog.diskonaja.com

Broda znów zagościła w popkulturze, jeśli można to tak ująć. Na pewno spotkaliście się już z terminami pogonofobia i pogonofilia. Dziś parę słów w tym temacie. Zapraszam do lektury !

Pogonofobia

Pogonofobia jak wskazuje słowo fobia to strach przed… zarostem i brodami. Termin pochodzi z języka greckiego, a dokładnie od słów pogono (πώγων), czyli broda oraz phobos (φόβος), czyli strach. Pogonofobia dotyczy wszelkiego rodzaju zarostu i osób noszących brodę. Wydaję się to dziwne aby bać się kilku włosów na brodzie, ale to prawda. Christopher Oldstone-Moore, wykładowca z uniwersytetu w Ohio, stwierdził że w zeszłym stuleciu zarost u mężczyzny kojarzony był z takimi cechami charakteru jak nieposłuszeństwo, podejrzliwość itp. Według niego politycy, biznesmeni czy dziennikarze tracili swoją reputację i wiarygodność jeśli stronili od brzytwy czy maszynki do golenia. Więcej na ten temat można przeczytać w jego publikacji pt. The Beard Movement in Victorian Britain.

Z pogonofobią wiąże się jeszcze jeden termin – beardism. Beardism można określić jako brodatą dyskryminację, czyli dyskryminowanie kogoś tylko dlatego, że posiada zarost. W różnych kulturach można spotkać się z odmiennym podejściem do tematu brody. Jedni uważają ją za niehigieniczną i kojarzą ją z bezdomnymi mężczyznami. W innych religiach broda to świętość i zabrania się jej golić.

Front Wyzwolenia Brody

BLF, czyli Beard Liberation Front (w wolnym tłumaczeniu Front Wyzwolenia Brody) to brytyjska organizacja, która przeciwstawia się dyskryminacji z tytuły posiadania zarostu. Grupa powstała w roku 1995 z pomysłu historyka i działacza społecznego Keith’a Flett’a. Działania organizacji BLF mają na celu zniesienie dyskryminacji brodaczy np. w zakładach pracy. Wielkość grupy nie jest do końca znana. Mówi się, że jest to pewnego rodzaju nieformalna sieć, która może posiadać nawet do kilkuset członków. Jeżeli jesteście zainteresowani tymi i innymi poczynaniami grupy więcej informacji znajdziecie w internecie oraz na facebook’owym profilu BLF.

Pogonofilia

Pogonofilia jest przeciwieństwem pogonofobii. Jest to uwielbienie brody i wszelakiego zarostu oraz jego posiadacza. Może być również związana z podnieceniem wywołanym posiadaniem brody i wszystkimi pozytywnymi emocjami związanymi z zarostem, a także kultem dbania o niego. Osobę, która jest fanem zarostu nazwiemy pogonofilem, a jego przeciwnika pogonofobem.

A Ty kim jesteś?

One thought on “Nie ma się czego bać. To tylko broda !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.